calendar
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Kosice, Slovakia (Piano Sonata)

May 4

More info and tickets here

 

Maki NAMEKAWA, klavír

 

Program:

 

György Ligeti: Musica Ricercata – č. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8

Chick Corea: Children´s Songs – č. 4, 6, 11, 14, 16, 18, 20

Philip Glass: Piano Sonata

 

   
       

Z jedenástich skladieb cyklu Musica Ricercata pre sólový klavír, ktoré vznikli v rokoch 1951-1953, vyžaruje neodolateľná živelná sila. Rané klavírne dielo maďarského skladateľa Györgyho Ligetiho (1923-2006) vzniklo experimentovaním s minimalistickými štruktúrami rytmu a zvuku, „aby podľa autora „doslova z ničoho vybudoval novú hudbu“. Skladba dokonale vystihuje podstatu Ligetiho výskumu, ako vytvoriť nový kompozičný štýl a zároveň je predzvesťou ďalších radikálnych smerov, ktorými sa neskôr Ligetiho hudba bude uberať.

Jazzový klavirista Chick Corea (1941-2021) začal písať cyklus pre sólový klavír Children’s Songs v roku 1971. Obsahuje dvadsať krátkych skladieb podľa vzoru Bartókovho Mikrokosmu. Každá z dvadsiatich skladieb má osobitú, magickú atmosféru. Jazz a pentatonická harmónia sa tu stretávajú s energickou kontrastnou rytmikou a nepravidelným metrom.

V roku 2019 zložil Philip Glass (1937) vo veku 82 rokov svoju prvú klavírnu sonátu špeciálne pre Maki Namekawu. Ide o tridsaťminútové dielo o troch častiach. Sonáta mala premiéru 4. júla 2019 na Piano Festival Ruhr v Nemecku za prítomnosti skladateľa. Skladba súvisí s jeho Symfóniou č.12 a dielom Percussion Quartet a už od pár úvodných taktov prináša Glassov fascinujúci autorský rukopis.

                                  
                   

   
              

 

Top